Výsledky doplňkového penzijního spoření za rok 2016

22.04.2017 22:01

Všichni, kteří si spoří peníze na penzi, si jistě přejí, aby jejich peníze neukrajovala inflace. Ta byla v roce 2916 v průměrné výši 0,7 procenta. Ze všech 27 účastnických fondů doplňkového penzijního spoření aktuálně fungujících v ČR se inflaci loni podařilo překonat 15 z nich. Při detailnější analýze zjistíte, že úspěšné byly především fondy, které mají nastavenu dynamičtější investiční strategii.

Vedou akciové strategie

Nejlepšího výsledku ze všech fondů za rok 2016 dosáhl  Globální akciový fond Conseq penzijní společnosti se zhodnocením 10,81%. Tento fond je na čele i v tabulce historického zhodnocení. Loni se také dařilo Růstovému fondu NN penzijní společnosti, který klientům přinesl zhodnocení ve výši 9,35%. Třetí v pořadí je Dynamický fond České spořitelny penzijní společnosti se zhodnocením 7,42%.

Nejvyšší zhodnocení za rok 2016 Nejvyšší zhodnocení od založení fondu
Globální akciový fond Conseq PS 10,81% Globální akciový fond Conseq PS 49,16%
Růstový fond NN PS 9,35% Dynamický fond ČSOB PS 17,92%
Dynamický fond Česká spoř. PS 7,42% Dynamický fond Česká spoř. PS 13,95%
Dynamický fond Česká pojišť. PS 6,40% Vyvážený fond AXA PS 12,32%
Dynamický fond ČSOB PS 5,36% Dynamický fond Česká pojišť. PS 11,80%

Stále volíme konzervativní přístup

Paradoxní je, že i když se klienti rozhodnou investovat na stáří ve fondech doplňkového penzijního spoření, posílají výraznou většinu prostředků do konzervativních účastnických fondů, které zatím nabízejí velmi nízké výnosy. Naopak do dynamických strategií, které dosahují většinou vyšší míru zhodnocení,  míří jen malá část celkového objemu investovaných prostředků.
 
Na konci minulého roku mělo sjednanou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření přes 553 tisíc klientů. Naproti tomu ve starém penzijním připojištění, do kterého se už nemůže od prosince 2012 vstupovat, je stále přes čtyři miliony Čechů. Účastnické fondy doplňkového penzijního spoření fungují na principu klasického investování, při kterém si klienti volí investiční strategie a které je pro dlouhodobější zhodnocování peněz vhodnější.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci s tématy okolo Vašich financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!