Dětská bankovní konta jako cesta k základům finanční gramotnosti

17.10.2014 21:45

Určitě pro naše děti bude užitečné, pokud je povedeme už od útlého věku k tomu, aby si začaly uvědomovat hodnotu a smysl peněz. Jedním z nástrojů jejich finanční gramotnosti může být i zřízení dětského konta. Je to ale pro děti skutečně užitečné, nebo je to jen rozmar rodičů?

Dětská konta nejsou tak početná, můžeme je ale i tak nalézt u několika českých bankovních institucí. V zemích na západ od našich hranic jsou dětské účty velice časté. Například v Německu leží na dětských kontech více než tři miliardy eur. Dětská konta jsou navíc úročena výhodnějšími úroky. V podobném duchu zakládají dětské účty a vychovávají své děti k finanční gramotnosti ve velkém i ve Francii nebo Španělsku.

Od osmi let věku lze nastavit výběry z bankonatu

Jak jsme již konstatovali, také u nás můžete svému dítěti založit účet už od jeho útlého věku. V rámci takového účtu pak může vaše dítě již od osmi let v některých případech vybírat naspořené peníze z bankomatu. Jde ale o to, jak je na to dítě zralé a jakou si nastavíte společně kontrolu nad užitím vybírané hotovosti. Názory na tuto příležitost se liší.

Často panuje názor, že z psychologického hlediska by dítě mělo mít peníze spíše na očích, tedy mělo by s nimi mít fyzický kontakt. Fyzické předání peněz vede prokazatelně více k šetrnosti. Člověk se tak učí lépe s penězi hospodařit. Vztah k nehmatatelným penězům může být pro mladého člověka naopak nebezpečným. To nakonec potvrzuje chování i řady dospělých osob při využívání kreditních karet. S kartou se prostě utrácí snáz.

Pro rozvoj finanční gramotnosti je určitě důležité, jak dítě rozumí hodnotě peněz. Odborníci radí zakládat dětské účty ve věku, kdy se základy finanční gramotnosti začínají učit ve škole nebo je s nimi seznamují programově rodiče. Je pak samozřejmě užitečné, že si mohou v praxi vyzkoušet, co ve škole probírali nebo o čem v této souvislosti mluvili s rodiči. Mezi jiným je také důležité pochopit, že bankomat není „tiskárnou peněz“ v době nouze.

Rodiče musí mít chování svých dětí samozřejmě pod kontrolou

Pro kritiky takové příležitosti je třeba zdůraznit, že do 15 let děti můžou vybírat jen sumu, kterou určí rodiče. Rodiče kromě toho o výběru peněz mohou mít okamžitý přehled na svém internetovém bankovnictví nebo dostat informaci prostřednictvím poslané SMS. Při rozhodování o zřízení takové služby pro děti vás také může uklidnit, že platby kartou u obchodníků v kamenných obchodech ani v e-shopech u dětských kont banky neumožňují. Stejně tak není možné k dětskému účtu získat kontokorent.

Pro založení dětského konta vyžadují banky osobní návštěvu rodiče na pobočce. Zájemce bude muset předložit rodný list dítěte. Banky umožňují vydat kartu i k účtu rodičů, většinou ale dětem starším osmi let jako u dětského konta.

Dětská konta mají rozhodně své opodstatnění. Jestliže tyto služby zkombinujeme s cílenou výchovou dětí k finanční gramotnosti, mohou mít dětské bankoví účty a s nimi související služby svůj pozitivní přínos.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách vhodného nastavení dětských peněžních účtů nebo i s jinými tématy okolo Vašich rodinných financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!