Spořicí účty blízko k nule

04.08.2016 18:10

Pokles úrokových sazeb na spořicích účtech českých bank pokračuje. Zhruba před pěti lety se roční zhodnocení pohybovalo kolem hodnoty 2,5%. Dnes je vše díky ekonomické sitauci na světovém finančním trhu situace jinak. Rekordně nízké úrokové sazby centrálních bank tlačí k nule i úroky spořicích účtů. Banky už proto moc nechtějí přijímat vklady, ale snaží se raději peníze půjčovat.

Rekordně nízké úroky

Nezbývá tak než konstatovat, že úroková minima blížící se nule jsou zas o něco blíž. A pokud by někdo čekal, že se situace v dohledné době změní, bude nejspíše zklamán. Nic tomu zatím nenasvědčuje. Spíš je třeba se smířit s tím, že možná není daleko doba, kdy vám banka za to, že u ní necháte ležet a pracovat svoje peníze, nedá nic.

Alespoň trochu lepší úroky u bank nejsou zdarma

Přinášíme vám přehled aktuálních možností, jak a kde je možné dosáhnout na alespoň trochu lepší úrok z bankovního vkladu na spořícím účtu. Mějte na paměti, že to ale nikdy není zadarmo a lepší sazba se týká jen omezené částky vkladu.

Air bank – Spořící účet s bonusem. Zde můžete oproti běžné sazbě na spořicím účtu získat 0,5% navíc, tedy sazbu 1%. Abyste ale na takto zvýhodněný úrok dosáhli, musíte v daném měsíci provést alespoň 5 plateb kartou. Sazba přitom platí jen pro úložky do 250 tisíc korun, nad tuto částku se vám už úspory zhodnocují jen 0,5%.

Equa bank – Spořící účet HIT – v případě, že aktivně využíváte v této bance běžný účet (tj. na účet vám přichází pravidelně měsíčně minimálně 10 tisíc Kč nebo zrealizujete mnimálně 3 platby kartou), tak vám na k základnímu úroku 0,5% přibude ještě další 0,5%. Tento bonus se ale týká pouze vkladů do výše 200 tisíc Kč.

Raiffeisenbank – eKonto Flexi – díky tomuto produktu můžete můžete dosáhnout na úrok 1,1% (týká se vkladů do 150 tisíc Kč). K tomu ale musíte u této banky mít také běžný účet eKonto Smart nebo eKonto Komplet. A k tomu je třeba také vědět, že eKonto Smart je zdarma pouze v případě, že vám na účet přijde alespoň 15 tisíc Kč a zároveň provedete na účtu minimálně tři odchozí transakce. Jinak za něj platíte 99 korun měsíčně.

Sberbank – spořicí účet Fér spoření Plus – ten slibuje úrok 0,53%. Pokud si k tomu ještě v bance zřídíte běžný účet zvaný Fér konto, získáte na spořícím účtu sazbu 0,83% (týká se vkladů do 300 tisíc Kč). Běžný účet je v této bance zdarma, ale pouze v případě, že na něj každý měsíc přijde aspoň 15 tisíc Kč. V opačném případě stojí 99 Kč měsíčně.

Zuno –Běžný účet Plus - v této bance můžete rovněž na spořícím účtu dosáhnout až na úrok 1,1% (týká se vkladů do 300 tisíc Kč). Musíte mít ale zřízený zřízený právě Běžný účet Plus a ten můžete mít zdarma jen v případě, že měsíčně zplatíte kartou alespoň 3 tisíce Kč. A ještě k tomu pozor na další podmínku – v měsíci, kdy ze spořicího účtu vybíráte nějaké peníze, se vám úspory vůbec neúročí.

Spoření nejsou jen spořící účty

Výhodnější úrokové sazby si tedy musíte zasloužit. Ale pozor, nezapomínejte, že spoření nejsou jenom spořící účty. Ty by měly sloužit jen k vytváření a zhodnocování nezbytné likvidní finanční rezervy. Pokud  ale chcete peníze pravidelně odkládat na delší časový horizont, kterým by mělo být mezi jiným i stáří, pak se poohlédněte po jiných dostupných finančních instrumentech, se kterými lze dosahovat postatně lepších výsledků při zhodnocení vašich peněz.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci s tématy okolo Vašich financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!