S novým penzijkem ve III. pilíři šlo loni vydělat i přes 12%

02.03.2015 17:47

Doplňkové penzijní spoření nové klienty zatím příliš moc netáhne. Mohly by to třeba změnit výsledky, kterých v posledních dvou letech dosahují účastnické fondy, do nichž klienti III. pilíře mohou od ledna 2013 spořit prostředky na svou penzi.

Přes dobré počáteční výsledky účastnickým fondům zatím klienti moc nepřřibývají. Doplňkové penzijní spoření si sjednalo zatím jen 228 tisíc klientů, ať už nových nebo i přestupujících z původního penzijního připojištění. Ve starém penzijním připojištění zůstává přes čtyři a půl milionu lidí.

Kdo si nový III. pilíř sjednal, zatím přitom zřejmě neprohloupil. Už po prvním roce fungování účastnické fondy doplňkového penzijního spoření připisovaly svým klientům zajímavé zhodnocení. Loni, tedy ve 2. roce existence, se dobrý výsledek opakoval. Některé fondy s dynamickou investiční strategií ročně zhodnotily prostředky účastníků i o víc než deset procent, v průměru pak kolem pěti procent ročně. Slušné zhodnocení měly i rizikově vyvážené účastnické fondy.

Kdo v roce 2014 vydělal nejvíc

Nejvíc, tedy 12,7 %, klientům připsal Globální akciový účastnický fond penzijní společnosti Conseq.

Na druhé příčce skončil Dynamický účastnický panzijní společnosti České spořitelny, který zhodnotil prostředky klientů o 7,02 %.

Třetí příčka patří Dynamickému účastnickému fondu penzijní společnosti Komerční banky. Ten za rok 2014 připsal svým klientům zhodnocení ve výši 5,8 %.

V této souvislosti je ale důležité dodat, že se jedná o spoření formou kapitálových investic. A v případě tohoto typu investování je vždy třeba připomínat, že dosavadní úspěšné výsledky nejsou v žádném případě zárukou i budoucích výnosů.

Výsledky transformovaných fondů nejspíše až koncem května 2015

Výši zhodnocení prostředků klientů spořících na penzi v rámci tzv. transformovaných fondů, tedy v rámci starého modelu penzijního připojištění, budou penzijní společnosti za loňský rok oznamovat nejspíše až v průběhu května 2015. Prozatimní odhady se pohybují mezi jedním a dvěma procenty. Uvidíme, jestli to bude třeba motivace k tomu, že se v průběhu letošního roku odhodlá k investování do účastnických fondů doplňkového penzijního spoření větší počet klientů, než tomu bylo doposud.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách financování nezbytného finančního zabezpečení na stáří, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát vašim penězům zaslouženou péči!