Je užitečné sjednávat pojištění na cesty do zahraničí?

07.02.2014 21:38

I přes rozmary letošní zimy v našich horách je lyžařská sezóna v řadě dalších míst v zaharničí v plném proudu a určitě je důležité připomenout užitečnost uzavřít si před cestou za hranice ČR tzv. cestovní pojištění. I když počet zodpovědných lyžařů rok od roku stoupá, je stále mnoho těch, kteří do zahraničí vyrážejí bez sjednaného cestovního pojištění, zvlášť pokud jedou třeba jen na víkend. Většinou spoléhají na modrou kartičku zdravotní pojišťovny, tzv. evropský průkaz zdravotního pojištění.

Na zdravotní pojišťovnu nebo platební kartu se v zaharničí nespoléhejte

Vaše zdravotní pojišťovna vám náklady na případné ošetření většinou zcela nepokryje. Platí totiž jen ve státem provozovaných zařízeních, nezahrnuje asistenční služby, transport do nemocnice ani převoz zpět do České republiky. Navíc musíte počítat s úhradou poměrně vysokých spoluúčastí, včetně úhrady předepsaných léků, jejichž cena může dosáhnout nečekaně vysokých částek.

Pokud se vám na horách stane úraz, nikdy nemáte jistotu, že je v blízkosti vašeho lyžařského areálu zdravotnické zařízení financované z veřejných zdrojů, ve kterém by vás díky evropskému průkazu zdravotního pojištění ošetřili.

Někteří se také spoléhají na pojištění, které je někdy součástí platebních karet. Ale ani toto často nemusí stačit. Ne vždy rozsah pojištění u platební karty pokryje vzniklé náklady. I zde vás může překvapit vysoká spoluúčast nebo některé výluky. Určitě si před cestou pečlivě prostudujte pojistné podmínky daného pojištění.

I za ošetření drobných úrazů můžete zaplatit tisíce korun

Následující tabulka ukazuje aktuální přehled cen za nejčastější lékařské zákroky, které Češi na lyžařské dovolené podstupují. Ceny v Rakousku, Itálii a Francii jsou srovnatelné.

Ceník nejčastějších lékařských zákroků v Rakousku, Itálii a Francii

Lékařský zákrok

Cena v korunách

Cena v eurech

Ambulantní ošetření
naražených zad

5 500

200

Ambulantní ošetření zlomené
ruky (s následnou operací
v ČR)

28 000

1 000

Operace natržených
kolenních vazů

112 000 - 126 000

4 000 - 4 500

Operace komplikované
nebo otevřené zlomeniny

cca 400 000

cca 16 000

Operace komplikovaného
úrazu hlavy nebo páteře

cca 570 000

cca 20 000

Převoz sanitkou do ČR

30 000

cca 1 000

Svoz vrtulníkem ze sjezdovky

55 000 - 84 000

2 000 - 3 000

Zranění zahraničního lyžaře

560 000 – 2,8 mil.

20 000 – 100 000

Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Z tabulky je patrné, že i „obyčejné” naražení zad může nepojištěného lyžaře stát několik tisíc korun. Závažnější úrazy pak přijdou dokonce na stovky tisíc korun, například operace komplikované zlomeniny stojí zhruba 400 tisíc korun.

Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti

Důležité je při pojištění myslet i na připojištění odpovědnosti. Oceníte ho především ve chvíli, když někomu způsobíte škodu na zdraví. Pokud na svahu srazíte jiného lyžaře a způsobíte mu zranění, může se klidně stát, že po vás bude vymáhat odškodnění za způsobenou újmu. Limit pojistného plnění by se měl pohybovat alespoň na úrovni 2 miliónů korun.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách pojištění na vaše zahraniční cesty, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát vašim penězům zaslouženou péči!