Plánujete změnit banku? Využijte Kodex mobility.

03.09.2015 16:35

Změnit banku je dnes již velmi jednoduché. Jestliže nechcete ztrácet čas s přesuny trvalých příkazů či inkas, můžete to nechat na nové bance. Stačí jen využít tzv. Kodex mobility. Na pobočku nové banky kvůli podpisu žádosti o změnu banky ale zajít v každém případě musíte.

Výhoda Kodexu mobility, který bankám stanovuje společné závazná pravidla, je v tom, že vy sami nemusíte běhat z jedné banky do druhé a vyřizovat tam všechnu administrativu spojenou s rušením původního účtu, převodem trvalých platebních příkazů atd. Nová banka to vše zařídí za vás.

Kodex mobility platí už od listopadu 2009. Dosud k němu přistoupila většina tuzemských bank. Přesto, jak ukázal průzkum společnosti STEM/MARK, skoro devět lidí z deseti (86 procent) o něm ještě nikdy neslyšelo.

A jak to tedy vlastně chodí?

Jestliže se rozhodnete změnit banku, rozhodně doporučujeme využít výhod Kodexu mobility. Měli by vám ho nabídnout automaticky bankovní úředníci, se kterými budete převod účtu vyřizovat. V každém případě je ale dobré vědět, že tato možnost existuje a zejména v původní bance toto v případě potřeby úředníkům připomenout.

Začít musíte nejprve navštěvou pobočky nové banky, kde si založíte běžný účet a vyplníte tam hned i žádost o změnu banky. Jejím prostřednictvím požádáte svou původní banku o zrušení všech trvalých příkazů a souhlasů s inkasem ke dni, který si sami určíte. V žádosti zároveň sdělíte původní bance, aby seznam všech příkazů a inkas odeslala do nové banky.

Přes formulář současně v nové bance vypovíte smlouvu o běžném účtu u své staré banky a novou banku požádáte o zřízení trvalých příkazů a souhlasů k inkasu, které do ní na seznamu od původní banky budou doručeny.

Celý proces změny banky s využitím Kodexu mobility je zdarma a trvá většinou přibližně 2 týdny.

Některé kroky zbudou i tak na vás

Nicméně zůstávají některé kroky, které zbudou pouze na vás a které za vás nová banka neudělá. To je určitě třeba nutnost informovat o novém čísle účtu svého zaměstnavatele, který vám na účet posílá mzdu, nebo i jiné společnosti, které vám pravidelně peníze zasílají, ale také společnosti, které mohou mít naopak povolení k inkasu z vašeho účtu.

Na on-line převod účtu si zatím musíme počkat

Současná právní úprava bohužel nedovoluje převést účet z jedné banky do druhé kompletně on-line, aniž by člověk musel navštívit pobočku nové banky. Jak jsme uvedli výše, musíte tam zajít minimálně jednou, a to ve chvíli, kdy svým podpisem na žádosti změnu banky potvrdíte.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách vhodného bankovního účtu nebo i s jinými tématy okolo Vašich financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!