Na konci roku nezapomeňte zkontrolovat účet stavebního spoření

01.12.2015 13:31

I když už není státní příspěvek na stavební spoření tak atraktivní jako dřív, pořád jde o zajímavou částku, která v kombinaci se složeným úrokem může na účtu udělat zajímavý výsledek. Maximální částka státního příspěvku za kalendářní rok je dva tisíce korun a určitě je škoda o ni přijít jen kvůli tomu, že jsme na platby nějak pozapomněli. Z naší skušenosti je takových klientů docela vysoké procento. Jak si tedy na poslední chvíli zajistit maximální státní podporu ze stavebního spoření? Poradíme, jak na to.

 

Chcete státní podporu? Plaťte včas a v nezbytné výši.

Klienti spořící na smlouvy o stavebním spoření mají dle stvajících podmínek za každý, a to i třeba jen načatý kalendářní rok, nárok na státní podporu odpovídající deseti procentům z ročně na účet smlouvy připsané částky, nejvýš ale z dvaceti tisíc korun, tedy oněch zmíněných dva tísíce korun. Je přitom jedno, zda na účet přispíváte pravidelně, nebo na něj pošlete peníze jednorázově před koncem roku. Právě proto se rozhodně v prosinci vyplatí zkontrolovat, kolik peněz jste v průběhu daného kalendářního roku na účet vašeho stavebního spoření poslali. V průběhu prosince máte pořád ještě čas, abyste si zajistili maximální možnou státní podporu za dobíhající kalendářní rok.

Poslední den letošního roku letos vychází na čtvrtek a to je letos pracovní den. Vaše peníze mohou tedy být na účet vaší smlouvy připsány takřka za pět minut dvanáct. Doporučujeme ale neriskovat a peníze na účet odeslat raději nejpozději 29. prosince nebo ještě lépe o několik dnů dříve. Pokud nevyužijete elektronického bankovnictví a budete peníze posílat prostřednictvím poštovní poukázky, nechte si pro jistotu rozhodně větší časovou rezervu. Ze zkušenosti doporučujeme minimálně pět pracovních dnů. V každém případě ale také doporučujeme podmínky pro převod peněz na konci roku složenkou prověřit dotazem přímo u vaší stavební spořitelny.

Pro složení peněz na poslední chvíli můžete v krajním případě zvolit i osobní návštěvu vaší stavební spořitelny. Tímto způsobem lze také ještě zachránit nárok na výplatu státní podpory, v letošním roce třeba ještě 31. prosince. Prověřte si ale dopředu, kde a do kdy mají pro příjem peněz otevřeno. U některých spořitelen lze hotovost takto složit třeba pouze na centrále, u jiných můžete využít i pobočky bank stejné finanční skupiny.

Jak si zajistit až 8 státních příspěvků?

Dle platných podmínek je stanovena ve smlouvě o stavebním spoření šestiletá vázací lhůta. Pokud si stavební spoření založíte v prosinci, můžete si za 78 měsíců trvání smlouvy nárokovat osm státních příspěvků, tedy až šestnáct tisíc korun. V každém případě hned po sepsání smlouvy v prosinci si ale musíte na účet smlouvy vložit dvacet tisíc korun a k tomu poplatek za sjednání smlouvy, který bývá obvykle jedno procento z cílové částky. Následujících šest let pak posíláte na účet smlouvy každoročně alespoň 20 000 korun, což je měsíčně zhruba 1 700 Kč. Po uplynutí šestileté vázací lhůty pokračujete ve spoření i následující rok, kdy se vám pak v dubnu připíše předposlední, tedy sedmá státní podpora. Do té doby si zároveň na účet u stavební spořitelny uložte další peníze tak, abyste za daný rok měli naspořeno opět dvacet tisíc korun. V květnu pak můžete smlouvu vypovědět.

Do uplynutí smluvně nastavené tříměsíční výpovědní lhůty vám pak budou všechny naspořené peníze převedeny na váš účet, kteý jste uvedli ve výpovědi smlouvy. A následující rok v dubnu vám k tomu navíc ještě dorazí poslední, tedy osmá dvoutisícová státní podpora. Při sjednání smlouvy si pro jistotu nastavte cílovou částku tak, abyste ji ještě před koncem spoření nepřekročili.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách vhodného nastavení a řešení spoření nebo i s jinými tématy okolo Vašich rodinných financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!