Kreditní karta jako strašák nebo dobrý sluha?

03.07.2015 16:24

Pro některé lidi dokáže být kreditní karta strašákem v podobě draze zaplaceného života na dluh. Pro finančně gramotné a hlavně i disciplinované, kteří jsou schopni pravidla kreditek striktně dodržovat, mohou být kreditní karty naopak dobrým sluhou - na takovém používání kreditky se dá ročně vydělát i několik set korun ba dokonce i pár tisíc.

Poradíme vám, jak na to. Jak už bylo řečeno hned v úvodu, chce to ale opravdu sebekázeň a dispciplínu. Kreditní karta vás totiž jinak může přivést do pěkných problémů. Finanční instituce nejsou pochopitelně žádné charitativní ústavy a počítají s tím, že na kartách budou vydělávat hlavně ony. Proto také často lidé o kreditkách nechtějí ani slyšet.

Na trhu jsou dnes ale často kreditní karty, které se při správném používání skutečně vyplatí. Jak tedy na to, abyste na kreditní kartě vydělali?

1. Hlídejte si bezúročné období a dluhy plaťte bezezbytku a včas

Máte-li od banky kreditní kartu, chodíte s již předschváleným úvěrovým rámcem, tedy s neustálou příležitostí nakupovat vlastně na dluh. Výhodou kreditky je přitom bezúročné období. To trvá většinou třicet až šedesát dní, závisí na typu karty a konkrétní bance.

Pokud peníze vrátíte do daného termínu stanveného na výpise z účtu ke kreditní kartě, máte půjčku zcela zadarmo. Jenže stačí opozdit se o den a banka vám napočítá vysoký úrok za celou dobu, po kterou jste měli peníze půjčené. Většina uživatelů se bohužel ale často opozdí nebo vrátí jen část peněz a banka má pak vyděláno. Když si ale splacení pečlivě hlídáte, půjčka z kreditky se vyplatí. Zadarmo vám dnes totiž půjčí opravdu málokdo. Ideálně si proto nastavte inkaso z účtu a budte mít jistotu, že dluh uhardíte vždy včas. K tomu je ale samozřejmě nutné mít na účtu dost peněz.

2. Nikdy nevybírejte kreditkou z bankomatu

Nikdy, ale opravdu nikdy nevybírejte krsditní kartou z bankomatu. Kreditní karta totiž není totéž co debetní (platební) karta. S debetní kartou vybíráte peníze uložené na vlastním účtu, s kreditní vybíráte a utrácíte půjčené peníze. Pokud byste chtěli kreditní kartu používat k výběru hotovosti z bankomatu, vyjde vás to enormě draho. Váš finanční ústav si za jeden takovývýběr naúčtuje klidně i osmdesát korun.

3. Část peněz banky někdy vrací zpět, tak plaťte kreditkou, co můžete…

Finanční instituce na kreditky lákají. Chtějí mít samozřjmě co nejvíce klientů, a tak často přidávají ke kartám stále více růzých výhod. Pokud už tedy takto vybavenou kreditku máte, vyplatí se samozřejmě využívat ji na maximum. Jeden z nejzajímavějších bonusů představuje vracení části peněz z provedených plateb. Může to být třeba tak, že z každé platby kreditkou se vám vrátí třeba jedno nebo dvě procenta zpět.

Podobně výhodná může být třeba ke kartě poskytnutá příležitost využívat různé slevy u vybraných obchodníků. V praxi to pak znamená, že když v daném obchodě zaplatíte kreditní kartou, získáte pak bonus jedno nebo dvě procenta z dané platby a k tomu ještě třeba pětiprocentní slevu z objemu vašeho nákupu.

4. Udělejte si bilanci bonusy vs. poplatky

Je určitě užitečné si propočíst, kolik peněz měsíčně kreditní kartou zaplatíte a kolik za to získáte na benefitech a poti tomu si porovnat sumu měsíčních poplatků za vedení účtu ke kartě. Pokud tedy měsíčně uskutečníte platby přinášející vám po odečtení poplatků úsporu, kreditka se vyplatí. Roční úspora pak může dosáhnout několika stokorun nebo i tisíců.

5. Každopádně zbytečně nerozhazujte

Pokud je s platbou kreditní kartou spojený bonus, má smysl kreditkou platit co nejčastěji. Ale rozhodně neutrácejte jen proto, že za to máte nějakou korunu zpět. Pokud byste měli každý měsíc utratit víc, než byste utratili bez kreditní karty, pak ztrácejí její výhody pro váš finanční rozpočet zcela smysl.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách vhodného bankovního účtu a na něj navazující kreditní karty nebo i s jinými tématy okolo Vašich financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!