Jistota na Vašich cestách - cestovní pojištění

01.12.2014 22:16

Blíží se doba zimních dovolených. A tak ještě předtím, než vyrazíte na tu vaši, chceme vám připomenout, že byste rozhodně neměli zapomenout na jednu nezbytnost - vhodné cestovní pojištění. Výběr a sjednání správného cestovního pojištění vám může ušetřit značné finanční částky za případné škody a újmy vzniklé na vašich zahraničních cestách.

 

Rozhodujte se odpovědně a prostudujte si předem, co je a co není pojištěno

Při výběru a sjednávání cestovního pojištění byste měli vycházet především z náledujících parametrů:

  • lokalita, do níž cestujete,
  • aktivity, které budete na dovolené vykonávat,
  • další možná rizika hrozící ve vaší destinaci,
  • výše pojistných limitů
  • výluky v pojistných podmínkách

 
Pojišťovny většinou dělí světové teritorium na "Evropu" a "Ostatní svět.", samostatně můžete případně potkat i tarif pro USA. V případě cestovního pojištění ale „evropský“ tarif zahrnuje mimo jiných i státy jako Egypt, Turecko či Tunisko. Hovoříme-li o destinaci naší dovolené, je nutné také sledovat nestabilní země, kde třeba probíhají válečné konflikty či jiné nepokoje. Za takovéto situace pojišťovny vyhlašují tzv. výluky z plnění. V tomto případě tak předem vylučují jakékoliv plnění závazků z pojistné smlouvy.

Drtivá většina základních cestovních pojištění nezahrnuje všechna rizika. To se týká především rizikových či extrémních sportů. Takové sporty jako např. alpinismus, potápění, freeride, jachting, jízda na koni, motokáry atd. jsou považovány za rizikové. V této souvislosti je dobré si předem pečlivě přečíst podmínky cestovního pojištění, případně se vhodně připojistit. Kromě sportovního připojištění pro vás mohou být užitečná i další připojištění. Důležité pro vás může kupříkladu pojištění zavazadel nebo pojištění odpovědnosti.

Pojištění odpovědnosti oceníte především ve chvíli, když někomu způsobíte škodu na zdraví. Pokud třeba na svahu srazíte jiného lyžaře a způsobíte mu zranění, může se klidně stát, že po vás bude vymáhat odškodnění za způsobenou újmu. Limit pojistného plnění by se měl pohybovat alespoň na úrovni 2 miliónů korun.

Pečlivé zvažení výše pojistných limitů je rovněž nezbytný krok při volbě cestovního pojištění. Měli byste je vždy volit v takové výši, aby nebyly podhodnoceny. Je užitečné informovat se zejména o nákladech spojených s léčebnými výlohami v zemích, do kterých plánujete cestu. Volba nízkých pojistných částek a neodpovědné šetření na ceně při pořízování cestovního pojištění vás může stát následně obrovskou sumu peněz.

Pojištění storna zájezdu se také může hodně vyplatit

Pokud pro svou dovolenou užíváte služby cestovní kanceláře a nemůžete v plánovaném termínu odjet, např. kvůli onemocnění, jste ze smlouvy povinni zaplatit storno poplatky. Takové storno může činit i 100 %. Abyste se takovýmto peripetiím vyhnuli, máte možnost sjednat si také pojištění storna zájezdu.

Takové pojištění pokrývá určité procento ze storno poplatku a vy tak nepřijdete o celou sumu peněz uhrazených za cenu zájezdu. I v tomto případě je třeba počítat s výlukami z plnění. Určitě se pojištění storna zájezdu nebude vztahovat na takové případy, jako je například zamítnutá dovolená v zaměstnání, neobdržené vízum nebo těhotenství apod.

Na kartu zdravotního pojištění či na bankovní kartu se nespoléhejte

Cestovní pojištění bývá někdy „přibaleno“ i k platební či kreditní bankovní kartě. Ne vždy je ale toto pojištění ke kartám to pravé ořechové. Vždy je třeba si pozorně prostudovat konkrétní pojistné podmínky, především rozsah pojistné ochrany a výši pojistných limitů.

Kupujete-li si zájezd, někdy také bývá cestovní pojištění součástí balíčku služeb cestovní kanceláře. I v tomto případě je nezbytné prostudovat si všechny podmínky smlouvy. Můžete pak dojít k tomu, že si raději sjednáte pojištění u jiné pojišťovny a v jiném rozsahu, než nabízí vaše cestovní kancelář. Ta vás přitom rozhodně nemůže nutit vzít si pouze ten jejich balíček pojištění.

I když počet zodpovědných cestovatelů rok od roku stoupá, je stále mnoho těch, kteří do zahraničí vyrážejí bez sjednaného cestovního pojištění, zvlášť pokud jedou třeba jen na víkend. Většinou spoléhají na modrou kartičku zdravotní pojišťovny, tzv. evropský průkaz zdravotního pojištění. Vaše zdravotní pojišťovna vám náklady na případné ošetření většinou zcela nepokryje. Platí totiž jen ve státem provozovaných zařízeních, nezahrnuje asistenční služby, transport do nemocnice ani převoz zpět do České republiky. Navíc musíte počítat s úhradou poměrně vysokých spoluúčastí, včetně úhrady předepsaných léků, jejichž cena může dosáhnout nečekaně vysokých částek.

Nabídka cestovního pojištění je dnes opravdu široká. Nabízí jej téměř všechny pojišťovny působící na našem trhu. Kvalita jejich služeb se ale může i výrazně lišit. Jako vždy i v případě výběru cestovního pojištění je proto dobré poradit se s odborníky.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách pojištění na vaše zahraniční cesty, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát vašim penězům zaslouženou péči!