Jen necelých 75 tisíc lidí se zapojilo během prvních šesti měsíců do 2. pilíře penzijního systému

04.07.2013 22:33

Jen necelých 75 tisíc lidí se zapojilo během prvních šesti měsíců do 2. pilíře penzijního systému. Největší zájem měli lidé o novinku v červnu, přesto je účast podstatně slabší, než se původně čekalo. Slabá vládní podpora a všudypřítomné výhrůžky opozice, to jsou podle šéfů penzijních společností hlavní důvody slabého zájmu o druhý pilíř.

 

Nejčastěji lidé volili dynamické fondy

Češi jsou prý opatrní a bojí se rizika. To nejspíš není taková pravda, jak se tvrdí. Alespoň podle výsledků první fáze fungování tzv. 2. pilíře penzí. V tom je na výběr mezi čtyřmi typy fondů, které se liší podle míry rizika a hodnocení úspor. 

Nejčastěji lidé vybírali dynamické fondy penzijních společností. Zatímco nejméně rizikové fondy státních dluhopisů zaujala jen necelá dvě procenta lidí, do dynamického fondu se zapojilo přes 44 procent Čechů. Vyplývá to z aktuálních statistik Asociace penzijních fondů. 

V posledních červnových dnech vstupovali do 2. pilíře hlavně ti, kterým je víc než 35 let. Pokud nedojde ke změně pravidel, nebudou se totiž už moci do tohoto systému zapojit.

Druhý nejvyšší počet klientů si vybralo vyvážený fond, do nějž vstoupilo téměř 35 procent lidí. Bezpečnější konzervativní fond zvolila necelá pětina účastníků 2. pilíře. 

Celkem vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému  v prvním pololetí bezmála 75 tisíc lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí.

Změna podmínek na obzoru?

Ministerstvo financí chce nyní zvýšit atraktivitu 2. pilíře a navrhuje jeho úpravy. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek tak navrhuje, aby mohli lidé z druhého pilíře po pěti letech spoření vystoupit. Kromě toho chce také zvýšit věkovou hranici pro vstup do tohoto systému. Vyplývá to z důvodové zprávy Kalouskovy poslanecké iniciativy. Podle současné legislativy po vstupu do druhého pilíře z něj už není možné vystoupit.

Cest k finančnímu zabezpečení ve stáří je několik

Ať už bude osud penzijní reformy jakýkoli, vlastní spoření na penzi je pro dnešní čtyřicátníky a třicátníky jednoznačně naprostou nutností. Úloha vlastního spoření tak rok od roku poroste. Vždyť deficit státního důchodového účtu je každoročně čím dál vyšší a demografické trendy v České republice jsou neúprosné a státnímu důchodovému systému prostě nepřejí.

Je tedy na každém, jak se k investici do své vlastní budoucnosti postaví. Cest k finančnímu zabezpečení ve stáří je několik. To nejdůležitější na celé věci je vykročit co nejdříve.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách financování Vašeho nezbytného finančního zabezpečení na stáří, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát vašim penězům zaslouženou péči!