Jak vybírat běžný účet

05.05.2014 15:19

Bez běžného účtu se dnes většina lidí už neobejde, pro mnohé je důležitější než bývala dříve peněženka. Velké procento zaměstnavatelů například považuje za samozřejmost posílat výplatu na účet. Důvodů proč mít dnes běžný účet je ale více. O to aktuálnější je i správný výběr účtu s pokud možno co nejvýhodnějšími podmínkami.

Poplatky, e-banking, smartbanking atd.

Při výběru vyhovujícího běžného účtu bychom určitě neměli v prvé řadě zapomenout nahlédnout do sazebníku poplatků, které si banka účtuje za jeho provoz. U běžných účtů jsou v poslední době patrné dva základní trendy. Poplatkově zvýhodněny jsou bezhotovostní platby, na druhé straně rostou ceny hotovostních transakcí a zejména pak neelektronicky obsluhovaných služeb, kde typickým příkladem jsou relativně vysoké poplatky za papírové výpisy z účtu. S nabídkou běžných účtů se dnes také rozšiřuje rozsah nabízených služeb. Pokud kromě platební karty a běžného internetového bankovnictví máte další požadavky, máte z čeho vybírat. V poslední době velký boom zaznamenávají například tzv. NFC čipy, které umožňují bezkontaktní platby.

Podstatnou proměnou prošla také elektronická bankovnictví (tzv. e-banking) u některých bank. Určitě doporučujeme provést srovnání podle toho, které funkce upřednostňujete. Vybrané e-bankingy dnes obsahují například cenné analytické nástroje, s jejichž pomocí můžete zprůhlednit své rodinné hospodaření. Tyto nástroje vám pak mohou přinést grafické informace, které vám pomohou se srozumitelnou analytikou vašich příjmů a výdajů.

Podobná změna se dotkla také tzv. smartbankingu, což jsou bankovní aplikace určené pro chytré telefony. Určitě Vás může zajímat, zda vaše banka podporuje operační systém vašeho přístroje, jak je práce s aplikací příjemná a kolik toho umí.

Některé banky poskytují možnost vyzkoušet si předem tzv. demo-účet (zkušební účet), který i neklienta pustí do klientské zóny příslušné aplikace. Řadu věcí si zde můžete předem vyzkoušet a udělat si vlastní názor ještě před rozhodnutím o finální volbě.

Účty bez poplatků jsou realitou

Účty, které jsou úplně zadarmo, opravdu existují. Pro to, abyste nic neplatili, ale budete muset přizpůsobit své chování. Vzpomeňte si zde na okřídlené úsloví: „Nechci slevu zadarmo!“ Pokud se tedy budete chtít vyhnout poplatkům za vedení účtu, v některých případech budete muset hlídat, aby vám přes účet protekl měsíčně určitý obnos nebo abyste u obchodníků zaplatili určitý limit platební kartou. Vliv na nulovou výši poplatků může mít i výběr z bankomatů ve vlastní síti příslušné banky a také výše vybírané sumy peněz. K nulové poplatkové variantě vašeho běžného účtu vám může dopomoci i fakt, že patříte v daném okamžiku do sociální skupiny studentů či důchodců.

Nebojte se měnit banku

Pokud jste už klientem konkrétní banky, určitě byste si také měli čas od času prověřit, co se děje u konkurence. Můžete pak být příjemně překvapeni tím, co nabízí jiné banky. Pak už to je jen na vás, zda budete mít dosti vůle absolvovat nezbytnou administrativu spojenou s přechodem mezi bankami. Mnohdy se to ale určitě vyplatí a té administrativy také naštěstí často rychle ubývá. V některých bankách lze dnes pohodlně založit běžný účet on-line přes internet z pohodlí domova či kanceláře. Proto se určitě nebojte měnit banku, pokud se vám to vyplatí.

Běžný účet by neměl být jediným řešením

Loni měli Češi na běžných účtech uloženo přes 650 miliard korun. To je paradoxně mnohem víc, než cca 400 miliard uložených na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Průměrný vklad každého obyvatele ČR na běžném účtu tak velice zhruba představoval částku 65 tisíc Kč. Úrokové sazby jsou na běžných účtech tradičně nízké, často až nulové. Už pouze tento fakt by vás měl přimět k tomu, abyste ke svému běžnému účtu hledali další varianty, v jejichž rámci budou vaše peníze pracovat podstatně efektivněji. Pokud byste už dostali na zmíněný průměrný český zůstatek alespoň jedno procento ročního úroku třeba na spořicím účtu, můžete vydělat za rok přibližně 650 korun, což vám třeba vynahradí alespoň roční poplatky.

 

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách vhodného bankovního účtu nebo i s jinými tématy okolo Vašich financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!