Jak si vedl váš transformovaný penzijní fond v roce 2015?

24.02.2016 17:34

Zhruba 4,2 milionu klientů, kteří zůstali v transformovaných penzijních fondech, zajímá informace, jaké zhodnocení mohou očekávat za loňský rok? Asociace penzijních fondů zveřejnila odhadované zhodnocení penzijního připojištění za rok 2015. V průměru se zhodnocení vložených peněz klientů pohybuje kolem 1 %.

 

Konkrétní očekávané zhodnocení pro jednotlivé fondy znázorňuje následující tabulka:

Penzijní společnost

Odhad 2015

Výsledek 2014

Allianz PS

1,40%

1,64%

PS České pojišťovny

1,36%

1,70%

ČSOB PS

1,17%

1,40%

PS Komerční banky

1,16%

1,35%

AXA PS

1,07%

1,46%

NN PS

0,88%

1,13%

PS České spořitelny

0,81%

1,42%

Conseq PS

0,40%

0,70%

Zdroj: apfcr.cz

 

Zveřejněný odhad nepřinesl nijak velmi odlišné rozdíly mezi jednotlivými fondy. Nejméně příznivě vychází transformovaný penzijní fond společnosti Conseq. Zde je k tomu ale třeba doplnit, že tato společnost se zaměřuje především na nové účastnické fondy v tzv. novém III. pilíři, kde naopak dosahuje nejvyšších zhodnocení.

Na penzijním připojištění určitě významně nezbohatnete, ani však neproděláte

Jaký lze z uvedených očekávaných výsledků učinit závěr? Na penzijním připojištění klienti určitě nijak významně nezbohatnou, ale ani neprodělají. Ze zákona totiž u tohoto starého penzijního připojištění, nově u takzvaných transformovaných fondů, musejí penzijní společnosti garantovat minimálně nulové zhodnocení. Je třeba také vzít v úvahu fakt, že aktuálně se finanční trhy nacházejí ve fázi, kdy jsou úrokové sazby velice nízko a průměrná míra inflace byla v loňském roce 0,3 %. Důležité z tohoto pohleu je tedy to, že všem fondům se tak alespoň podařilo překonat inflaci. Navíc díky příspěvkům od státu a případně i uplatnitelným daňovým úlevám tak klienti přeci jen mohou zaznament na svých účtech alespoň nějaký výnos.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci s tématy okolo Vašich financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!