Hypotéky jsou stále levnější, ale nic není zadarmo

30.05.2015 16:23

Úroky u hypoték kupodivu stále ještě klesají. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů v dubnu klesla na nové historické minimum, aktuálně ve výši 2,11% oproti březnové hodnotě, která byla v úrovni 2,16%. Navíc u akčních a tzv. plovoucích úrokových sazeb můžeme vidět úrok začínající přitažlivým číslem jedna.

Hypoteční sazby jsou tedy nejníže ve své historii. To pochopitelně budí zvýšený zájem o sjednání tohoto typu úvěru na bydlení. Pro zájemce o novou hypotéku či o refinancování stávajícího úvěru je to příležitost, která se jen tak brzy asi znovu opakovat nebude.

Příznivé podmínky nejsou vždy zadarmo

Tyhle příznivé úrokové podmínky ale nemusí být vždy zadarmo. Ty úplně nejnižší sazby jsou často  podmíněny například uzavřením rizikového nebo majetkového pojištění, zřízením běžného účtu u dané banky, využíváním kreditní karty apod.

Vždy je tedy dobré si zjistit všechny související podmínky a zkalkulovat si konečnou nákladouvou bilanci. Související náklady, ke kterým vás banka svými podmínkami poskytnutí úvěru zaváže, mohou často výrazně zvýšit bankou primárně deklarovaný úrok.

Na hypotéku nemusíte vždy dosáhnout

I přes příznivé podmínky na hypotečním trhu lze narazit na různé překážky. Ty si můžete způsobit sami tím, že se z různých důvodů právě ocitáte ve skupině tzv. nebonitních klientů. Nepříjemnou komplikaci může tak např. způsobit výše vašich příjmů anebo dosud nesplacené finanční závazky či nedochvilnost při jejich splácení.

Výše příjmů klienta a jeho finanční situace je pro přiznání hypotečního úvěru jedním z klíčových kritérií, jímž se při zkuomání bonity žadatele o úvěr banky řídí. U lidí s dostatečně vysokým a pravidelným příjmem nemusí většinou nastávat problém. Ten ale může nastat např. u živnostníků, kteří uplatňují náklady paušálem. Pro banku je totiž směrodatný příjem po odečtení výdajového paušálu, přestože skutečné výdaje tak vysoké nejsou a příjem je reálně vyšší.

Výhodnější jsou nyní delší fixace

V souvislosti s nízkou hladinou úroků z hypoték je určitě užitečné nyní spíše volit delší než kratší fixaci. Výhodnou úrokovou sazbu lze dnes bez problémů zafixovat i na 7 let. Kratší fixace jsou vhodné hlavně pro ty, kteří se v daném období chystají jistinu hypotečního úvěru splatit.

Výhodně lze dnes také refinancovat

Refinancování hypoték dnes nabízí většina bank. Pozitvním přínosem pro klienta je především snížení výše splátek díky výhodné úrokové sazbě či novému nastavení délky splatnosti úvěru. Banky se dnes o refinancující klienty hodně ucházejí a přicházejí proto také s různými zajímavými úlevami v oblasti poplatků. Jadna banka při tom dokonce přišla s projektem vracení poplatků, které klient zaplatil předchozí bance.

Určitě je dobré si s předstihem několika měsíců před vypršením fixace zajít do banky, u které máte aktuálně otevřený úvěr, a zjistit si, za jakých podmínek vám je banka ochotna předložit nabídku na další fixační období. Tuto nabídku si pak můžete v klidu porovnat s nabídkami jiných bank a podle toho se rozhodnout, zda zůstanete u své stávající banky nebo přejdete k jiné.

Hypotéka je závazek a běh na dlouhou trať

Pamatujte na to, že hypotéka je závazek a běh na dlouhou trať. Proto než se rozhodnete zažádat o hypoteční úvěr, nezapomeňte si předem spočítat, jak vysoké splátky hypotéky si můžete dovolit a jestli vaše příjmy pokryjí všechny vaše náklady. Pamatujte přitom také na nezbytnou finanční rezervu. Je třeba mít po ruce finanční prostředky pro případ nemoci či jiných náhlých situací, které mohou paralyzovat vaše příjmy. Vaše finanční rezerva pro takové nenadálé události by měla být alespoň ve výši šesti měsíčních příjmů. Určitě proto není dobré nastavovat měsíční splátky nadoraz. Vlastní bydlení pro vás musí být radostí, nikoliv finanční starostí.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci v otázkách spojených s hypotékou, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát vašim penězům zaslouženou péči!