Chcete předčasně ukončit životní pojistku? Pak počítejte s příslušnými poplatky.

27.10.2016 17:53

Na rozdíl od většiny bank pojišťovny klientům i nadále účtují celou řadu poplatků. Jedním z poplatků, který klienti ne vždy znají, je poplatek za předčasné ukončení smlouvy životního pojištění. V sazebnících pojišťoven se přitom začal objevovat relativně nedávno. Důvodem je to, že se pojišťovny snaží snižit stoupající počet smluv, které klienti předčasně vypovídají.

Před pár lety tento poplatek v sazebnících pojišťoven nebyl. V posledních letech ho ale pojišťovny často do svých sazebníků přidávají. Většinou se tento poplatek pohybuje v řádu několika stokorun, může však dosáhnout i částky dvou tisíc korun (viz tabulka dále v textu).

Pokud se jedná o pojistné smlouvy s kapitálovou hodnotou (většinou jde o investiční životní pojištění), pojišťovny si poplatek automaticky strhávají z hodnoty investice na dané smlouvě. Pokud je smlouva nastavena jen na krytí rizik a na smlouvě je tak naspořena minimální či nulová částka, pojišťovny mohou chtít tento poplatek zaplatit formou dodatečné úhrady a klientovi posílají složenku s příslušnou požadovanou částkou. Pokud klient nezaplatí, může pojišťovna dluh vymáhat. V takovém případě navíc hrozí, že si k tomuto dluhu pojišťovna častobude účtovat i úroky. Proto je vhodné takový poplatek zaplatit včas.

 

POJIŠŤOVNA

VÝŠE POPLATKU PŘI PŘEDČASNÉM UKONČENÍ INVESTIČNÍHO POJIŠTĚNÍ

ALLIANZ

min. 500 Kč, dle termínu výpovědi

AXA

100 Kč

ČESKÁ PODNIKATELSKÁ POJ.

500 Kč

ČSOB POJIŠŤOVNA

500 Kč

KOOPERATIVA

500 Kč

METLIFE EUROPE Ltd.

500 Kč až 2 000 Kč, dle termínu ukončení

POJIŠŤOVNA ČESKÉ SPOŘITELNY

350 Kč

UNIQA

350 Kč

 

Co je důležité?

Určitě je dobře se s účtovanými poplatky seznámit předem, aby nedošlo při výpovědi smlouvy k nedorozumění. Pokud se pak počítají náklady spojené s případnou výpovědí pojištění, je nutné vzít v úvahu i tento poplatek.

Pokud budete chtít poradit nebo pomoci s tématy okolo Vašich financí, neváhejte využít kontaktů na tomto webu. Jsme připraveni dát Vašim penězům zaslouženou péči!